AVATAR trailer


http://www.liveleak.com/view?i=66d_1256947431endofvid

4186519787 dc1f14cc74 m AVATAR   Sinema FilmiGösterim Tarihi: 18 Aralık 2009
Yönetmen: James Cameron
Oyuncular: Sam Worthington (Jake Sully), Sigourney Weaver (Dr. Grace Augustine), Michelle Rodriguez (Trudy Chacon), Zoe Saldana (Neytiri)
Senaryo: James Cameron
Tür: Aksiyon , Macera, Bilim-Kurgu , Gerilim
Görüntü Yönetmeni : Mauro Fiore
Müzik : James Horner
Yapım : 2009, ABD
Konu:
Yarı-felçli bir savaş gazisi olan Jake Sully, kendilerine özgü dilleri ve kültürü olan, barış ve doğa ile örtülü bir çevrede yaşayan Na’vi halkının arasına gönderilir.
Askeri bir şirket uzaktaki bu gezegeni ve barındırdığı kaynaklaro incelemek üzere AVATAR adlı bir program oluşturmuştur. Bu program ile insanlar genetic mühendislik sonucu yarı insan yarı Na’vi haline getirilir ve misyoner olarak Pandora’ya gönderilirler.
Botanist  Dr Grace Augustine (Sigourney Weaver) ile programa gönüllü olarak katılmış Jake’in bedenlerinin Avatar’I yaratılacak ve böylece Jake’e de felç olmuş bedenini başka bir formda kullanma şansı verilmiş olacaktır. Na’vi halkından Prenses Neytiri ile tanışan Jake, kendisini Pandora’ya gönderen tehlikeden bu halkı savunurken bulur.
Yabancısı olduğumuz bu yeni dünyaya Jake Sully isimli, tekerlekli sandalye mahkum kalmış bir gazinin gözünden bakıyoruz. Fonksiyonlarını kaybeden bedenine rağmen içinde halen savaşçı bir ruh barındıran Jake, dünyanın enerji krizini çözmeye yetecek kaynaklara sahip olan ve bu kaynakları araştırmak üzere bir birliğin çalıştığı Pandora isimli gezegene ışık yılı yolculuğu yaparak asker olarak gönderilir. Pandora’daki atmosfer toksik olduğu için Avatar isimli program oluşturulur; bu programa göre insan “operatörleri”nin bilinçleri avatar isimli uzaktan kontrol edilebilen ve öldürücü etkisi olan hava koşullarında yaşam sürdürebilmeyi sağlayan biyolojik bedene bağlanır. Bu avatarlar insan DNA’sı ile Pandora’nın yerel halkı Na’vilerin genlerinin birleştirilmesiyle oluşur.
Jake kendi avatarında yeniden doğduğu halde yürüme yetisini de geri kazanır. Gezegendeki değerli enerji kaynaklarını elde etmelerine mani olarak görülen Na’vi halkının arasına sızmakla görevlendirilir. Fakat güzel bir dişi Na’vi olan Neytiri, Jake’in hayatını kurtarır ve bu her şeyi değiştirir. Neytiri’nin kabilesi tarafından kabul edilen Jake, onlardan biri olmayı tabii kaldığı bir çok test ve macera sonrasında öğrenir.
Jake ve gönülsüz eğitmeni Neytiri arasındaki ilişki zamanla derinleşir ve böylece Na’vi halkına saygı duymayı, sonunda da onlar safhında yer almayı tercih eder. Yerli Na’vi halkına destansı ve evrenin kaderini belirleyecek bir savaşta liderlik edecek ve böylece kabul görmesini sağlayacak son sınavı da verip veremeyeceği belirlenecektir.
Film Hakkında Görüşlerimiz:
Avatar filmi son zamanlarda seyrettiğim en güzel filmler birisi.. Filmde Pandora gezegeninde bulunan Na’vilerin özgürlük mücadelesi anlatılıyor. Görsellik, kurgu ve konu bakımında başarı bir film. Filmde son derece güzel fantastik bir doğa ortasında geçiyor. Dünyalılar uzayda cennet gibi bir gezegen keşfediyorlar. Bu gezegeni keşfetmekle kalmayıp, burada bulunan son derece değerli bir madeni de keşfediyorlar. Buraya gönderilen insanların amacı bu madeni kullanmak.
Burada kapitalist ve sömürgeci anlayışın yansımalarını görüyoruz. Bir zamanlar Amerika keşfedildiğinde yerlilere yapılan katliamın bir bakıma günah çıkartılması ve eleştirisi hakim. Kendi çıkarlarına ulaşmak için başkalarının canı ve malına nasıl kastedildiği fantastik bir kurgu içerisinde anlatılmaya çalışılıyor.
Üç boyutlu çok başarılı bir film ve bunun karşılığını da gişe başarısı ve kazanılan milyar dolarlar ile kanıtlıyor. Mutlaka izlemenizi önereceğim filmlerden bir tanesi.Labels: , , , , ,


Share On Friend Feed ! Add To Del.icio.us ! Share On Digg ! Share On Reddit ! Share On StumbleUpon !

Leave A Comment:

Copyright © Web Bilgi
Blogger tarafından desteklenmektedir.
Sinema Bilgi